Czerwiec 2021

W miesiącu czerwcu przedszkolaki „Małego co nieco” zgłębiały temat „Lato – czas zabawy” i poznawały nową wartość – „tolerancję”.
W zrozumieniu pojęcia „tolerancja” pomogła dzieciom piosenka pt. „Co kto lubi”, mówiąca w prosty sposób o odmienności, o tym, że każdy z nas może lubić coś innego i nie ma w tym nic złego.
Dzieci po wysłuchaniu i omówieniu słów piosenki szukały podobieństw i różnic między sobą: w wyglądzie, zainteresowaniach, zdolnościach; na koniec wspólnie uczestniczyły w zabawie ruchowej pt. „Razem się bawimy”.
Do tematu „Lato – czas zabawy” wprowadził dzieci wiersz J. Jabłońskiego „Czerwiec”, który opisywał letnią pogodę i owoce lata. Przy ilustracjach dzieci opowiadały o swoich ulubionych letnich owocach.
Nauczyły się też piosenki pt. „ Przyszło do nas dzisiaj lato”.
Podczas kolejnych zajęć dzieci poznawały nazwy i opisywały wygląd różnych kwiatów, które można spotkać na letniej łące, takich jak: chaber bławatek, mniszek lekarski, mak polny czy stokrotka. Wyklejały bibułą i papierem kolorowym rysunki chabra i maka, malowały niebieską farbą tło.
Do pojęcia „tolerancji i akceptacji” dzieci wróciły, słuchając opowiadania pt. „O małej gąsienicy, z którą nikt nie chciał się zaprzyjaźnić” M. Szeląg. Po jego wysłuchaniu przedszkolaki rozmawiały na temat tego co czujemy, gdy ktoś nas nie akceptuje, odrzuca oraz czy to są łatwe emocje. Po krótkich rozważaniach dzieci doszły do wniosku, że tolerancja i akceptacja są bardzo ważne i potrzebne.
Czerwcowa pogoda zachęcała wszystkich do obserwacji przyrodniczych. Podczas zajęć dzieci poznały cykl rozwojowy motyla na podstawie historyjki obrazkowej „Od jajeczka do motyla”. Następnie podczas opowieści ruchowej „Jestem motylem” same mogły się zmienić z małych gąsienic w piękne motyle. Fascynujący świat owadów i życia na łące opisywał też wiersz „Na łące” I. Suchorzewskiej. Po wysłuchaniu jego treści dzieci opisywały wygląd wymienionych w wierszu owadów (żuk, biedronka, mrówka, pająk, gąsienica, pszczoła).
Ważnymi mieszkańcami łąki są pszczoły, dlatego wiele uwagi poświęciły przedszkolaki tym małym, pracowitym owadom. Dzieci wysłuchały informacji na temat pożyteczności pszczół dla przyrody i na czym polega praca pszczelarza.
W kolejnym tygodniu dzieci poznawały nową wartość „zaufanie”. Punktem wyjścia do rozważań na temat „zaufania” było opowiadanie pt. Wilk i 7 koźlątek” wg. Jakuba i Wilhelma Grimmów oraz rozmowa na temat konsekwencji ufania obcym. Zaufanie jest bardzo ważną wartością w naszym życiu, jednak nie jest łatwo zaufać drugiej osobie. Dzieci przekonały się o tym, uczestnicząc w zabawie pt. „Z moją pomocą ominiesz przeszkody”.
Przedszkolaki cieszyły się latem i poznawały przedmioty służące do letnich zabaw ( skakanka, piłka, rower, hulajnoga, rolki, hula – hop). Rozmawiały ze sobą na temat tego „Co lubią robić latem”
Jedne z zajęć były też poświęcone ulubionemu przez małych i dużych letniemu deserowi – LODOM!!!. Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Lody na patyku” W. Chotomskiej i układały kolorowe pomponiki w odpowiedniej sekwencji „Lodowe rytmy”.
W wakacyjny nastrój wprowadziła dzieci piosenka „Niech żyją wakacje” bo lato to czas wakacyjnych wyjazdów, ale gdzie jechać?
W tej decyzji pomógł przedszkolakom wiersz o letnich krajobrazach pt. Morze, góry i jeziora „ J. Jabłońskiego, który opisywał uroki spędzania czasu w pięknych częściach Polski.
Bo wakacje tuż, tuż….

Kolejny rok zbliża się ku końcowi. Dzieci zdobyły w nim mnóstwo nowych wiadomości i umiejętności, poznały wiele nowych piosenek, wierszy, opowiadań, zabaw ze śpiewem, rymowanek…
Zostały wprowadzone w trudny, ale niezwykłe ważny świat wartości.
Dziękujemy za ten rok wspólnej pracy i życzymy spokojnych i udanych wakacji.

Do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym!!!