Grudzień 2020

W miesiącu grudniu ćwiczyliśmy CIERPLIWOŚĆ.
Dzieci uczyły się cierpliwości, kiedy oczekiwały na to co ma nastąpić za jakiś czas: ubieranie choinki, pisanie listu do Mikołaja i czekanie na prezenty.
Czekanie nie jest łatwe, zwłaszcza w tym wieku, dlatego bardzo ważne było chwalenie tych dzieci, które potrafiły spokojnie czekać na swoją kolej podczas zabawy, nakładania posiłku czy rozmowy w grupie.
Na podstawie opowiadań pt. „Cierpliwość i ciasto drożdżowe” i „O sikorce, która dla przyjaciela nauczyła się cierpliwości” dzieci poznawały sytuacje, w których wymagana jest cierpliwość. Tym przyjacielem był zmarznięty wróbelek; właśnie o wróbelkach i innych ptakach rozmawialiśmy w grudniu bardzo wiele. Tematami tygodnia były między innymi:
– przyjaciele wróbelka,
– kto u nas został na zimę,
– pierzasty przyjaciel,
– pomagamy ptakom zimą (zawiesiliśmy kolby z ziarnami na drzewach przed naszym przedszkolem).
Robiło się zimno, coraz zimniej więc dzieci poznawały nową porę roku – zimę realizując tematy: świat w śniegowej pierzynie, zimowa rozgrzewka oraz my się zimy nie boimy!!!
W grudniu dzieci poznały też nową wartość DOBROCZYNNOŚĆ.
Dobroczynności uczyły się poprzez to, że starały się być miłe dla każdej osoby, pomagając sobie wzajemnie, a także dzieląc się wspólnymi zabawkami.
Poznawały dobroczynność jako wartość niosącą szczęście innym na podstawie opowiadania pt. „O Aniołkach i złotym sercu”. Dzieci dowiedziały się z niego, że nie klejnoty i skarby dają szczęście, ale każdy, kto jest uczynny z potrzeby serca zyskuje największe bogactwa świata – radość, miłość, przyjaźń, spokój i dobro.
Dni grudniowe mijały szybko na przygotowaniach do świąt.
Tematami tygodnia były między innymi
– przygotowania do świąt,
– świąteczna choinka,
– kolorowe światełka,
– długie i krótkie łańcuchy,
– czas magią przejęty – kolędy.

W styczniu poznamy dwie kolejne wartości SZACUNEK I ZDROWIE. Nie spotkamy się z naszymi babciami i dziadkami w przedszkolu, ale przygotujemy dla nich piękne prezenty.
O zdrowie będziemy dbać poprzez ubieranie się odpowiednie do pogody, hartowanie się podczas zabaw na śniegu, zdrowe odżywianie i odpoczywanie w ciszy.
Mamy nadzieję, że w Nowym 2021 Roku ZDROWIE będzie wszystkim dopisywało.
Tego z całego serca życzymy!!!!