Marzec 2021

W miesiącu marcu przedszkolaki zapoznały się z nową wartością, a była nią DOCIEKLIWOŚĆ.
W lepszym rozumieniu tej cechy pomógł wiersz J. Brzechwy pt. „Pytalski” oraz eksperyment pt. „Jak zmieniają się kolory” ,podczas którego dzieci mieszały kolory i nazywały kolory pochodne.
W zabawie dydaktycznej „Co robią narządy zmysłów” dzieci poznały zmysły i reprezentujące je narządy. Zastanawiały się, za pomocą którego zmysłu można „badać” przedmioty, kolorowały to co intensywnie pachnie oraz narząd odpowiadający za zapach. Pogłębiły też informacje na temat części ciała. Poznały jak nazywają się części ciała, które występują pojedynczo, a które podwójnie.
Tematami tego tygodnia były więc:
nasze zmysły,
tajemnice naszego ciała,
wyginam swoje ciało,
dzisiaj będą nowe czary, zrobię sobie okulary.
W kolejnym tygodniu przyszedł czas na dalsze odkrycia, które pozwoliły odsłonić niektóre tajemnice dalekiego świata, odległego i nieskończenie ogromnego.
W tym tygodniu bowiem przedszkolaki wyruszyły rakietą w kosmos. Przypominały sobie co to jest dociekliwość słuchając opowiadania M.Szeląg pt. „O dociekliwym piesku, który pomógł przyjacielowi rozwiązać zagadkę”. Opowiadanie to wprowadziło również przedszkolaki w temat kosmosu, a dokładnie Słońca i rzucanego przez niego cienia. Podczas wyjść na spacer dzieci obserwowały własne cienie, cienie innych osób i roślin.
Podczas jednej z wielu zabaw odkryły również odpowiedź na pytanie „Dlaczego nie spadamy z okrągłej ziemi” i poznały właściwości magnesu. Rozwiązywały „kosmiczne zagadki”, układały gwiazdozbiory i poznały jeden z najbardziej znanych gwiazdozbiorów „Wielki wóz”. Słuchały piosenki o zielonym ufoludku i wykonały swojego ufoludka z … rolki papieru toaletowego.
Mimo, że zima niechętnie ustępowała to w świat przyrody powoli i cichutko zaczynała się wkradać WIOSNA.
Przedszkolaki przyglądały się otaczającej je przyrodzie, szukały pierwszych zwiastunów nowej pory roku. Słuchały opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Szukamy wiosny”, na podstawie którego dzieci dowiedziały się o pierwszym kwiatku zapowiadającym nadejście wiosny – przebiśniegu. Wykonały pracę plastyczną z płatków kosmetycznych imitujące przebiśniegi.
Podczas spotkania z muzyką dzieci słuchały utworu Fryderyka Chopina „Wiosna „ op.74 nr.2 zwracając uwagę na jego nastrój.
Potem przeniosły się na wieś i poznały zwierzęta żyjące w gospodarstwie. Tematami tego tygodnia były:
wiosna na wsi,
zwierzęta na wsi,
co robią na wsi świnka, krowy i krówki.
W marcu dzieci poznały nową wartość SZCZEROŚĆ. Podczas słuchania wiersza Jana Brzechwy pt. „Kłamczucha” dowiedziały się, że nieładnie jest kłamać a podczas słuchania opowiadania M. Szeląg pt. „O małej kózce kłamczuszce” przekonały się dlaczego szczerość jest tak ważna i jakie konsekwencje niesie za sobą nieustanne okłamywanie innych.
Gdy wielkimi krokami zbliżała się Wielkanoc dzieci zdążyły w przedszkolu zrobić tylko wesołego kurczaka z figur geometrycznych. Resztę przygotowań świątecznych dzieci robiły już w swoich domach. Mamy nadzieję, że wspólnie z rodzicami przygotowywały świąteczne potrawy, malowały jajka, układały wielkanocny koszyczek bo zgodnie z przysłowiem „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy przesyłamy życzenia spokojnych i zdrowych Świąt wypełnionych miłością i nadzieją na lepsze jutro.

Liczymy bardzo na szybkie spotkanie w przedszkolu, gdzie dzieci w kolejnych tygodniach dowiedzą się więcej o świecie kultury, poznają kino, operę, balet i teatr.
Wartości, które będą nam przyświecać to: WIARA W SIEBIE I MĄDROŚĆ.